کاندوم زنانه يا FC چيست؟

کاندوم زنانه يا FC چيست؟

کاندوم زنانه يا FC چيست؟


کاندوم زنانه يا FC چيست؟

کاندوم‌ها وسایلی برای پیشگیری از بارداری هستند که درعین‌حال می‌توانند خطر انتقال بیماری‌های عفونی مقاربتی را نیز کاهش دهند. کاندوم زنانه یا کاندوم داخلی یکی از انواع کاندوم است که توسط خانم‌ها در ناحیه واژن استفاده می‌شود. ازآنجاکه این نوع کاندوم به‌خصوص در ایران چندان شناخته‌شده نیست، اکثر افراد در اثربخشی آن در پیشگیری از بارداری یا ابتلا به بیماری‌ها شک دارند. در این مقاله قصد داریم درباره کاندوم‌های زنانه، میزان تاثیرگذاری آن‌ها در پیشگیری از بارداری نسبت به سایر روش‌ها و نحوه استفاده از آن‌ها بپردازیم پس با ماکان طب همراه باشید.

کاندوم زنانه (Female Condom) به صورت لوله ای پلاستيکی، نازک و قابل انعطاف از جنس پلی اورتان (polyurethane) ساخته شده است که طول آن در حدود 17 سانتيمتر می باشد که در حين رابطه جنسی توسط زن استفاده می شود.
اين نوع کاندوم کاملا داخل مهبل را مي پوشاند و از بارداری ناخواسته و انواع بيماری هاي منتقله ار راه جنسي مانند ايدز پيشگيری مي نمايد.

ويژگی های کاندوم زنانه
در هر دو انتهای کاندوم يک حلقه انعطاف پذير وجود دارد. حلقه انتهايی بسته لوله، داخل مهبل قرار مي گيرد تا در هنگام مقاربت کاندوم را در داخل مهبل نگه دارد. حلقه انتهايی باز لوله در راه ورودی مهبل و خارج از آن قرار مي گيرد. اين حلقه مانند يک راهنما هنگام دخول عمل می کند.

مزاياي استفاده از کاندوم زنانه

• اگر همسر شما حاضر به استفاده از کاندوم مردانه نيست، شما به عنوان شريک جنسی مي توانيد از کاندوم زنانه استفاده نماييد.
• استفاده از پلي اورتان در کاندوم زنانه باعث حساسيت کمتر نسبت به استفاده از لاتکس در کاندوم مردانه مي شود.
• کاندوم زنانه اگر درست استفاده شود، باعث جلوگيري از بارداری و بسياري از بيماريهای مقاربتی مي شود.
• تا 8 ساعت قبل از مقاربت می توان آن را داخل واژن قرار داد.
• جنس کاندوم زنانه نازک بوده و انتقال گرما نسبت به کاندوم مردانه، به راحتی صورت گرفته و حس مي شود.
• انتهای باز کاندوم که خارج از مهبل قرار مي گيرد، ممکن است در اثر سايش با کليتوريس باعث نحريک بيشتر زن شود.
• کاندوم زنانه را مي توان با روان کننده ها و چرب کننده ها نيز استفاده کرد.
• محل خاصی براي نگهداری نياز ندارد زيرا تغييرات دمايی روي پلی اورتان تاثير نمي گذارد. معمولا تاريخ انقضاي آن 5 سال پس از توليد می باشد.

اثر استفاده از کاندوم زنانه در جلوگيري از بارداري چيست؟
در صورت استفاده صحيح و مستمر، اثر بخشی کاندوم زنانه به ميزان 95-98% می باشد. اگر به درستی و به طور مداوم استفاده نشود، ميزان تاثيرگذاری آن خيلي کمتر می شود.

روش صحيح استفاده از کاندوم زنانه

استفاده از کاندوم زنانه آسان بوده ولی استفاده و عادت نمودن به آن، نياز به تمرين دارد.

1. بسته را با دقت باز کنيد. يک موقعيت مناسب و راحت برای قرار دادن کاندوم داخل واژن انتخاب کنيد. می توانيد در حالی که ايستاده ايد و يک پايتان را بر روی يک صندلي قرار داده ايد، و يا در حاليکه تشسته ايد و پاهايتان را از يکديگر باز نموده ايد و حتی در حالت خوابيده کاندوم را داخل مهبل قرار دهيد.
2. حلقه داخلی را با انگشت شست و ميانی، در حالی که انگشت اشاره وسط حلقه مي باشد، فشار دهيد. حلقه باريک و دراز می شود. با دست ديگر لبهاي خارجی مهبل را باز کنيد و کاندوم را به آرامی داخل واژن نماييد.می توانيد قبل از استفاده، از روان کننده ها برای داخل کردن راحت تر استفاده کنيد.
3. انگشت اشاره را داخل کاندوم کرده و حلقه داخلی را تا جايي که امکان دارد فشار دهيد.
4. مطمئن شويد که کاندوم درست و مستقيم داخل مهبل قرار گرفته است و پيچ و تاب نخورده باشد. حلقه خارجي بايد خارج از واژن باقي بماند.
5. بهتر است هنگام آميزش، آلت مرد با دست به داخل کاندوم هدايت شود تا از ليز خوردن و داخل رفتن آن خارج از کاندوم جلوگيري شود.
6. در پايان مقاربت، قبل از بلند شدن و ايستادن آن را خارج کنيد.

روش خارج کردن و از بين بردن کاندوم
براي خارج کردن کاندوم، ابتدا حلقه خارجي کاندوم را به آرامی بچرخانيد و سپس آن را بيرون بکشيد تا مايع مرد از آن بيرون نريزد. توجه داشته باشيد که قبل از ايستادن آن را خارج نماييد. بعد آن را داخل کيسه پلاستکی گذاشته و دور بيندازيد. مراقب باشيد که آن را داخل توالت نيندازيد.

آيا می توان دو بار از يک کاندوم استفاده کرد؟
خير، هر کاندوم زنانه فقط بايد يک بار استفاده شده و دور انداخته شود. هرگز کاندومی که استفاده شده را شسته و دوباره استفاده نکنيد.

معايب استفاده از کاندوم زنانه
• حلقه خارجی کاندوم از خارج از واژن قابل مشاهده است که ممکن است باعث خجالت برای برخی از زنان شود.
• ممکن است استفاده از کاندوم زنانه هنگام مقاربت، باعث توليد سر و صدا شود. با افزودن روان کننده مي توان از اين مشکل پيشگيري کرد.
• قرار دادن و خارج کردن کاندوم زنانه ممکن است براي زنان کمی مشکل باشد.
• کاندوم زنانه از کاندم مردانه گران تر است.

آيا می توان در يک زمان هنگام مقاربت، زن از کاندوم زنانه و مرد از کاندوم مردانه استفاده کنند؟
خير، از کاندوم زنانه و مردانه نبايد به طور همزمان استفاده نمود. زيرا باعث اصطکاک شده و ممکن است ياعث پارگی کاندوم يا لغزش شود و يا باعث جابجايی حلقه بيرونی کاندوم زنانه به داخل مهبل شود.

اگر هنگام آميزش، حلقه خارجی به داخل مهبل فرو رفت، چه بايد کرد؟
سريعا آميزش را متوقف کرده و کاندوم را خارج کنيد و کاندوم ديگری را جايگزين کنيد. اين اتفاق معمولا زمانی مي افتد که يا حلقه داخلی در جاي مناسب قرار نگرفته و يا از روان کننده به اندازه کافي استفاده نشده باشد.

احتمال پاره شدن کاندوم در حين عمل جنسی چقدر است؟
مطالعات نشان داده است که کمتر از 1% احتمال پارگي وجود دارد و اگر اين اتفاق افتاد بايد کاندوم جديدی جايگزين شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *