مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی

مواد غذایی مناسب تسکین درد قاعدگی

مواد غذایی مناسب تسکین درد قاعدگی


مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی

سیستم بدنی زنان از مکانیسم منظمی به نام پریود و یا همان قاعدگی بهره مند است که با خارج کردن خون های آلوده بسیاری از اعضای بدن را بازسازی و جوان می سازد که در کنار این اعمال درد هایی را ایجاد می کند که با رعایت نکاتی می توان آنها را نیز کنترل کرد. پس با ماکان طب همراه باشید.

درد قاعدگی

در دوران قاعدگی باید اهمیت ویژه ای به مواد غذایی داد زیرا بعضی چیزها درد پریود را بیشتر می کنند و بعضی دیگر این درد ها را کاهش می دهند.

خستگی، ناپایداری، نوسانات روحی و گرفتگی عضلات در طول دوره ماهانه وجود دارد اما شما شگفت زده خواهید شد از اینکه بدانید در طی دوره خود چه احساسی دارید. مشخص می شود که تغذیه مناسب به ویژه در این 5 روز می تواند با درد عضلانی، نفخ و جوش، سردرد و هضم متناقض مقابله کند. باید انتخاب های بهتری انجام دهید.

چیزهایی که باید در دوران ماهانه از خوردن آن اجتناب کرد :

نوشابه های کربناته و شیرین موجب نفخ می شود. به جای آن آب بنوشید. نوشیدن آب در واقع احتباس آب و نفخ و تورم را تسکین خواهد داد، فقط مطمئن شوید که آب گازدار نیست.

غذاهای فرآوری شده:

غذاهای سرشار از سدیم. غذاهای فرآوری شده، بزرگ ترین منبع سدیم در رژیم غذایی هستند. نمک را کم مصرف کنید تا شکم تان نفخ نکند.

غذاهای سرخ شده:

برش مواد غذایی حاوی چربی های ترانس هستند که سطح استروژن را بالا می برند، و باعث کاهش درد در طول دوره ماهانه می شوند. این به آن معنی است که غذاهای سرخ شده استثنا هستند. هم چنین از خوردن هر غذایی که با روغن گیاهی هیدروژنه درست می شود اجتناب کنید.

بنشن:

لوبیا، لوبیا چشم بلبلی، نخود، و همه بنشن ها موجب نفخ و باد کردگی شکم می شوند. آن ها را در این دوره کنار بگذارید تا درد کمتری داشته باشید.

مواد غذایی که نباید در قاعدگی خورد

غلات تصفیه شده:

غلات تصفیه شده مانند همه غذاهای فرآوری شده، مقدار زیادی از مواد مغذی خود را از دست می دهند. این باعث می شود که آن ها در کنترل قند خون و کنترل اشتها دچار اختلال شوند. هر دو عامل در طول دوره نگران کننده هستند. نان سفید، پاستا، حبوبات، برنج، کیک، و کلوچه را کنار بگذارید.

غذاها با چربی بالا:

غذاها با چربی بالا تاثیر زیادی بر فعالیت هورمون در بدن دارند. علاوه بر چربی های ترانس، چربی های اشباع شده نیز می توانند به درد و التهاب طولانی مدت کمک کنند. از گوشت و لبنیات چرب اجتناب کنید تا چربی را پایین نگه داشته و سطح استروژن را هم منظم کنید.

اجتناب از استعمال دخانیات :

مصرف دخانیات شاید برای مدت کوتاهی دردعضلات را کاهش دهد اما استروژن را بالا می برد که موجب بدتر شدن علائم می شود.

اجتناب از مصرف نوشیدنی های کافئین دار:

مصرف قهوه را کاهش دهید یکی از نوشیدنی هایی است که باید در طول این دوره از آن دوری کنید. پیش از این هم در بخش سلامت نمناک اشاره کردیم که این فشار خون و ضربان قلب را افزایش می دهد که منجر به تنش و اضطراب می شود و به نوبه خود علائم PMS را بدتر می کند.در عوض، چای سبز، گوجه فرنگی و عصاره هویج و یا هر نوع سوپ بخورید.

اجتناب از محصولات لبنی:

این ممکن است باعث تعجب شما شود اما محصولات لبنی مانند شیر، خامه و پنیر توصیه نمی شود. آن ها اسیدآراکیدونیک بالایی دارند که می تواند منجر به گرفتگی عضلات هنگام قاعدگی شود.

در این مقاله با مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی آشنا شدیم در قسمت های بعد به مواد مفید دوران قاعدگی اشاره خواهیم کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *