آیا خوردن گرمی واقعا کرونا را درمان می کند؟

آیا خوردن گرمی واقعا کرونا را درمان می کند؟


آیا خوردن گرمی واقعا کرونا را درمان می کند؟

در دوران شیوع کرونا یکی از ادعاها در مورد تغذیه مناسب برای این ویروس این است که خوردن گرمی ها به پیشگیری از کرونا و درمان سریعتر آن کمک می کند، در این مطلب به بررسی این ادعا پرداخته می شود پس با ماکان طب همراه باشید.

مقابله با کرونا با خوردن گرمی ها!

یکی از مسائلی که بحث جدی بر سر آن مطرح شد، مساله تاثیر یا عدم تاثیر مصرف ویتامین C، اعم از مکمل و مواد غذایی حاوی این ویتامین روی جلوگیری از ابتلا بود.

با دکتر کوروش جعفریان، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد گروه تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ویتامین C گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

ویتامین C از بهترین آنتی‌اکسیدان‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. این که تصور کنیم مصرف ویتامین C بتواند به شکل ناگهانی با دوز بالا تاثیر شگفت‌انگیزی روی تقویت سیستم ایمنی بدن داشته باشد، نادرست است.

درواقع سیستم ایمنی بدن باید همیشه فعال باشد تا بتواند در مقابل عوامل بیماری‌زا، مقاومت لازم را داشته باشد او اضافه می‌کند:

در بحث ابتلا به بیماری به‌ویژه بیماری عفونی می‌توان گفت کمبود ویتامین C می‌تواند باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن شود. اما به این معنی نیست که مصرف دوز بالای آن می‌تواند به‌طور ناگهانی تاثیر خاصی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن بگذارد.

این‌که روزانه چند وعده میوه یا سبزی می‌خورید، مهم است. اگر شخصی روزی سه واحد سبزی و دو واحد میوه تازه مصرف کند، نیازی به مصرف مکمل ویتامین C نخواهد داشت.

ویتامین C نقش افزوده نداشته و باعث نمی‌شود سیستم ایمنی بدن به شکل خاص‌تری تقویت شود. سرد و گرم درست نیست حتما در چند ماه اخیر بارها شنیده‌اید که ویروس کرونا، طبع سرد دارد و با خوردن مواد غذایی با طبع گرم، ویروس نابود خواهد شد.

یا این‌که شنیده‌اید ویتامین C طبع را به سمت سردی برده و خوردن آن مناسب نیست. آیا این اظهارات درست است؟ 

خیر، این ادعا درست نیست. در مباحث پزشکی- تغذیه‌ای امروز، چیزی به اسم طبع سرد یا گرم مورد قبول نیست و وجود ندارد. بنابراین خوردن خوراکی‌هایی مانند زنجبیل، فلفل، سیر و… تاثیری در جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا ندارد. در علم، چیزی به اسم طبع سرد یا گرم نوع ویروس یا بیماری نیز وجود ندارد. بنابراین به پیغام‌های این‌چنینی‌ که به دست شما می‌رسد، اعتماد و اعتنا نکنید.

ویتامین C بیشتر برای بعضی‌هاهمان‌طور که افراد عادی بدون مشکل یا زمینه خاص بیماری به مکمل یا مصرف بیش از اندازه ویتامین‌C نیاز ندارند، بعضی افراد به دلیل شرایط خاص، باید کمی بیشتر ویتامین C دریافت کنند. افراد سیگاری به دلیل آسیبی که دود به ریه‌های آنها وارد کرده است، باید مقدار بیشتری ویتامین C دریافت کنند؛

بیش از سه واحد سبزی یا دو واحد میوه روزانه. علاوه براین، ورزشکاران هم جزو گروه‌هایی هستند که به ویتامین‌C بیشتری نیاز دارند. افرادی که به هر دلیل برای آنها مصرف مکمل ویتامین C تجویز شده نیز در این گروه جای دارند. دکتر جعفریان اضافه می‌کند: بنابراین افراد عادی، نیاز به مصرف بیش از اندازه ویتامین‌C ندارند.

بیماری کرونا، بیماری تازه‌ای است. بنابراین تا به این ساعت نتیجه تحقیق خاصی روی تاثیر مصرف نوع خاصی از مواد غذایی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا ارائه نشده است.

بنابراین آنچه به‌عنوان مواد غذایی یا نوشیدنی ضدکرونا ارائه می‌شود، پایه و اساس علمی ندارد. تنها نسخه ما، تغذیه کامل و سالم برای ارتقای عملکرد سیستم ایمنی بدن است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *