8 دانستنی شگفت انگیز درباره رابطه جنسی پس از بارداری

8 دانستنی شگفت انگیز درباره رابطه جنسی پس از بارداری

8 دانستنی شگفت انگیز درباره رابطه جنسی پس از بارداری


8 دانستنی شگفت انگیز درباره رابطه جنسی پس از بارداری

شاید این مساله برای شما هم سوال برانگیز باشد که تا چه مدت پس از تولد فرزندتان می توانید دوباره رابطه جنسی داشته باشید؟ و این که کیفیت رابطه جنسی پس از بارداری چگونه خواهد بود؟ برای داشتن رابطه جنسی راحت و لذت بخش بعد از بارداری این نوشتار را مطالعه کنید پس با ماکان طب همراه باشید.

حتی فکر رابطه جنسی پس از زایمان هم می تواند برای مادران نوپا طاقت فرسا باشد، به خصوص با توجه به تمام عواملی که علیه آن در ذهن ما انباشته شده است.

مشکلاتی مانند درد طولانی مدت پس از زایمان، هورمون های افسار گسیخته، افسردگی پس از زایمان، تغییرات عجیب بدن و البته بزرگترین هیولا و قاتل میل جنسی در اتاق خواب که خستگی مفرط نگهداری از یک نوزاد است. علاوه بر همه اینها ممکن است به دلیل این که تمام روز باید نوزاد خود را به آغوش بگیرید، دیگر تمایل نداشته باشید که همسرتان شما را لمس کند. به این حالت فرار از لمس شدن یا feeling touched out می گویند.

شاید در حال حاضر اصلا حوصله رابطه جنسی را نداشته باشید اما این بی حوصلگی جنسی تا ابد همراه شما نخواهد بود. در واقع، بر اساس یک پژوهش ، 94 درصد از پاسخ دهندگان ادعا کردند که از زندگی جنسی پس از تولد  کودک خود راضی هستند و بیش از نیمی از آنها گفتند که بچه دار شدن اوضاع را بهبود می بخشد.

پس چه مدت پس از تولد می توانید رابطه جنسی برقرار کنید؟

اکثر پزشکان توصیه می کنند به مدت شش هفته از رابطه جنسی خودداری کنید تا اندام جنسی شما استراحت کنند. علاوه بر این احتمالاً ، زَچـِگی یا لوچیا (ترشحات باقیمانده خون و بافت رحم) تا آن زمان نیز متوقف شده است. اما صبر کنید، قبل از برگشتن به روال سابق به یاد داشته باشید که رابطه جنسی پس از بارداری به زمان و تلاش نیاز دارد. این دانستنی ها می توانند به شما کمک کند تا شورو اشتیاق ارتباطی که باعث شده شما و همسرتان آن نوزاد را بدنیا بیاورید به روزهای خوب خود بازگردد.

  • رابطه جنسی پس از زایمان احتمالاً در دفعات اول لذت بخش نخواهد بود.

دکتر ربکا بوث متخصص زنان و زایمان اهل لوئیزویل کنتاکی و نویسنده کتاب “هفته ونوسی” می گوید: “فرض بر این است که دلیل رابطه جنسی دردناک پس از بارداری ناشی از جراحت زایمان باشد. این فرضیه  قطعاً می تواند درست باشد، اما  دردی که شما تجربه می کنید می تواند به دلیل کمبود هورمون استروژن باشد که بر کشش بافت های واژن تأثیر می گذارد.”  سطح استروژن بلافاصله پس از زایمان کاهش یافته  و در دوران شیردهی نیز پایین می ماند.

دکتر بوث می گوید: “هنگامی که در مرحله  شیردهی هستید،(به ویژه در ابتدای این مرحله) ، کاهش استروژن همراه با سطح بالای پرولاکتین و اکسی توسین می تواند برای دو تا سه ماه  شرایطی مشابه یائسگی در بدن شما ایجاد کند. اگر علائم یائسگی را نمی دانید به علائمی مانند  تعریق شبانه، گرگرفتگی ، خشکی و درد واژن فکر کنید.

حتی مادرانی که تحت عمل جراحی سزارین قرار گرفته اند احتمالاً رابطه جنسی دردناکی را پس از تولد، حتی شش هفته پس از زایمان – تجربه خواهند کرد. اگر شما برش در ناحیه پرینه، (اپیزیوتومی) یا جراحت دیگری داشته باشید، زمان بهبودی به میزان گسترده گی و محل برش بستگی دارد.

  • دلیل نداشتن تمایل به رابطه جنسی پس از بارداری چیست؟

دلایلی مانند کمبود خواب، تغییر در عادات و رفتار شما و همسرتان، و از همه مهم تر شکل بدن شما و تصویری که از آن دارید باعث می شوند که رغبتی به داشتن رابطه جنسی پس از زایمان نداشته باشید. حال اگر به نوزادتان شیر خودتان را می دهید مساله بغرنج تر شده و طبیعت هم به ضرر شما عمل می کند. دکتر بوث می گوید: “شیردادن باعث ترشح هورمون  اکسی توسین می شود.

این هورمون باعث میشود که مادر حس خوبی نسبت به نوزاد خود داشته باشد و در عین حال میل جنسی را در وی سرکوب می نماید.  “از نظر طبیعی ، پایین نگه داشتن میل جنسی روشی است که بدن شما برای جلوگیری از یک حاملگی  زودهنگام از آن استفاده می کند. اینکه بدانیم عدم تمایل ما به رابطه جنسی یک دلیل علمی و طبیعی دارد باعث آسودگی خاطر ما خواهد شد.

  • تغییرات واژن

بسته به سن شما و تعداد فرزندانتان ، ممکن است شکل واژن شما تغییر بیشتری داشته باشد. دکتر بوث می گوید : “حتی زنانی که سزارین می شوند نیز از این مساله مستثنی نیستند، زیرا هورمون های بارداری لبه های  لگن را عریض تر می کنند.

به همین دلیل است که شاید ماه ها  بعد از وضع حمل هم شلوارهایتان برای شما کوچک باشند . اگر انجام دادن تمرینات کگل (تمرینات یا ورزش‌هايي که برای تقويت عضلات حمايت‌  کننده مجراي ادرار، مثانه، رحم، راست روده ، مقعد و واژن در کف لگن بسیار مفیدند)  برای شما دشوار است، پیلاتس  را امتحان کنید: ” تمرکز روی مرکز بدن core به سفت شدن کف لگن نیز کمک می کند.”

  • چرا داشتن رابطه جنسی بعد از بارداری مهم است؟

ایمی لوین ، مربی روابط  زناشویی می گوید: “اگر رابطه جنسی بین زوج ها وجود نداشته و یا دفعات آن کم باشد، آنها ها احساس می کنند که فقط بایکدیگر هم اتاقی هستند و این  اصلا حس خوبی نیست.  احساس محرومیت از ارتباط  جنسی ممکن است به رنجش خاطر منجر شود. “با بوسیدن یا لمس عاشقانه  شروع کنید. با این روش می توانید آرام آرام فضا را برای رابطه جنسی پس از زایمان آماده کنید.

حقیقت ماجرا این است که، بعد از به دنیا آمدن فرزندتان،  وقت کافی برای شام دو نفره یا قرارهای عاشقانه نخواهید داشت ، بنابراین رابطه جنسی تنها ابزار شما برای به یاد داشتن این نکته است که شما و همسرتان هنوز هم در یک تیم بوده و چیزی فراتر از مادر و پدر نوزادتان هستید. از همه مهم تر راستش را بخواهید رابطه جنسی باعث می شود هردو حس و حال بهتری داشته باشید.

  • رابطه جنسی کوتاه و سریع quickie نجات دهنده رابطه شما

این که بدانیم رابطه جنسی لزوما نباید طولانی و کش دار باشد، واقعیت جذابی است که افراد دارای بلوغ فکری به آن اعتقاد دارند. لوین می گوید: “از شریک زندگی خود بخواهید کاری که برای تحریک کردن شما لازم است را انجام دهد و سپس بر روی لحظه تمرکز کنید. برای این کار تمام حواس خود را به حسی که همسرتان در آن لحظه به شما می دهد جمع نمایید.

  • تغییر در زمان رابطه جنسی

ماریان، مادر دو فرزند، میگوید: “روزهای اول پس از بارداری شب ها انقدر خسته بودم که توان خواندن یک صفحه از کتاب مورد علاقه ام را هم نداشتم  چه رسد به اینکه با همسرم رابطه جنسی داشته باشم. بعد از مدتی متوجه شدم که بارها به درخواست همسرم برای رابطه جنسی نه گفتم و حس بسیار بدی داشتم.

سعی کردم زمان مناسبی را در هفته پیدا کنم و نهایتا فهمیدم بعدازظهر آخر هفته ها وقتی که پسرمان  در حال چرت زدن است بهترین زمان برای داشتن رابطه است. او می گوید: “این تغییر رویه،  فشار ناشی از نداشتن نزدیکی در شب را از زندگی ما گرفت و به روالی تبدیل شد که هر دو مشتاقانه انتظار آن را می کشیدیم”

  • رابطه جنسی بعد از بارداری ممکن است از آنچه فکر می کنید بهتر باشد.

بسیاری از زنان رابطه جنسی پس از زایمان را لذت بخش تر از رابطه قبل از مادر شدن می دانند.

این لذت بیشتر شاید به این دلیل است که فرایند زایمان طیف وسیعی از احساسات را در ما بیدار کرده و در نتیجه بدن ، به ویژه دستگاه تناسلی ما زنده تر می شود و پتانسیل لذت ما را افزایش می دهد.” همچنین زایمان می تواند باعث حساسیت بیشتر بدن ما در برابر تحریک جنسی شود. بسیاری از زنان بعد از بچه دار شدن، احساس راحتی بیشتری با بدن خود داشته و نقطه اوج لذت جنسی (اورگاسم) شدیدتری را تجربه می کنند .

شما بازهم به رابطه جنسی پس از زایمان تمایل خواهید داشت

درست مثل این که دوباره دوست دارید با دوستانتان بیرون بروید و حتی فرزند دیگری به دنیا بیاورید، بازهم به رابطه جنسی تمایل خواهید داشت. کریستی، مادر دو فرزند است که پس از اولین زایمان،  روزهای سختی را برای شروع زندگی جنسی عادی خود سپری کرده است.

او می گوید: “به خودتان وقت بدهید تا نه فقط به معنای واقعی کلمه بهبود یابید، بلکه خود را با نقش های جدیدتان  سازگار کنید. “با یکدیگر صادق و راحت باشید و به یاد داشته باشید که بعضی اوقات ممکن است حوصله رابطه جنسی را نداشته باشید،  اما بعد از انجام آن واقعاً خوشحال و راضی خواهید بود.”

برخلاف تصور، داشتن فرزند بیشتر به معنای داشتن رابطه جنسی کمتر نیست. درست مثل اینکه تصمیم به بچه دار شدن مستلزم تغییرات و سازگاری های عظیم است، بازگشت به رابطه جنسی بعد از نوزاد اول نیز یکی از سخت ترین کارهاست. کلید انجام موفقیت آمیز این کار دشوار ، انعطاف، همدلی، صبر و مثبت اندیشی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *